LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balla, në Kukës/ Problemi me drogën, sfida që duhet ta fitojmë

19 Shtator 2023, 08:53, Aktualitet CNA

Balla, në Kukës/ Problemi me drogën, sfida që duhet ta

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla, ka vizituar sot shkollën "Qazim Shehu" në Kukës ku ka folur për paketën e sigurisë, duke theksuar se siguria e fëmijëve është prioritet si dhe lufta kundër drogës.

Balla e cilësoi këtë si një sfidë që duhet fituar në të gjithë territorin e vendit.

 “Kemi shumë punë për të bërë. Nën drejtimin e Prefektit do të marrë jetë Task Forca që cakton perimetrin e sigurisë, me prezencë të shtuar të policisë për të garantuar sigurinë. Problematika e lëndëve narkotike në shkolla nuk është vetëm në qendër të Tiranës, është një sfidë që ne do ta fitojmë në gjithë territorin e vendit.

 Jam këtu me Prefektin dhe drejtues vendorë, AKU, ISHP, Bashkinë e Kukësit, me të cilët duam që të zërë vend një qasje e re, sa i përket sigurisë në shkolla. Prindërit, gjyshërit teksa i sjellin fëmijët në shkollë na i besojnë ne, janë në besën tonë. Mësuesit, drejtuesit e shkollës, Oficeri i Sigurisë, Shefi i Komisariatit, apo Drejtori i Policisë, unë gjithashtu, na duhet të bëjmë detyrën që na ngarkon populli, t’i garantojmë çdo fëmije siguri. Fëmija teksa vjen për në shkollë mund të bjerë pre e keqbërësve. Fenomen mbetet shpërndarja e lëndëve narkotike. Edhe këtu në Kukës ka raste të personave të kapur nga gracka e Policisë për shpërndarje të drogës në shkolla, por ka dhe fenomene si bullizmi”, ka thënë Balla./ CNA

Lajmet e fundit nga