LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balluku: Porti në Porto Romano do të kushtojë 390 mln euro

24 Nëntor 2022, 14:56, Aktualitet CNA

Balluku: Porti në Porto Romano do të kushtojë 390 mln euro

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, ka hedhur poshtë zërat e opozitës se porti i Durrësit do të kushtojë më shumë se 2 milionë euro.

Sipas saj, porti duhet të zhvendoset në një zonë industriale ku do të kalojë hekurudha që do ta lidhë me Prishtinën dhe RMV-në.

“Fat që porti i ri do të kushtojë 2 mln euro. Mos iu referoni shifrave të Sali Berishës, i nxjerr nga koka ju e dini më mirë se unë. Nuk ekziston ky lloj kuotimi për ndërtimin e Portit të ri, do t'ua them unë tani. Do të ndërtohet me kapacitetet e Autoritetit Portual të Durrësit dhe se ka këtë detyrë që të zhvillohet. Gjithashtu edhe me mbështetjen e buxhetit të shtetit se është detyrë e këtij shteti që të modernizojë infrastrukturën detare dhe kushton 390 mln euro. Do të bëhet se nuk ka mundësi akomoduese porti i Durrësit dhe nuk mund të investojmë më në zemër të një qyteti për infrastrukturë portuale. Duhet të shpërngulet në një zonë industriale, ku do të kalojë hekurudha që do ta lidhë me Prishtinën e dhe RMV-në”, tha Balluku./CNA.al

Lajmet e fundit nga