LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kafsha shtëpiake e së ardhmes? Firma kineze e teknologjisë zbulon qenin robotik

18 Gusht 2023, 19:02, Tech CNA

Kafsha shtëpiake e së ardhmes? Firma kineze e teknologjisë

Firma kineze e teknologjisë Xiaomi zhvilloi për herë të parë CyberDog dy vjet më parë për të konkurruar me kompaninë rivale Boston Dynamics' Spot.

Tani ajo ka zbuluar një model të përmirësuar, të quajtur CyberDog 2, i cili është edhe më inteligjent dhe ‘i gjallë’.

Më e rëndësishmja, tani qeni robot i ngjan shumë më shumë një qeni sesa thjesht një krijese robotike me këmbë.

Kjo për shkak se ka adoptuar një numër karakteristikash që i ngjajnë një Doberman, duke përfshirë veshë të adhurueshëm.

Më poshte gjeni imazhe të qenit të publikuara nga firma kineze e teknologjisë Xiaomi që janë shpërndarë nga Daily Mail./ CNA

Lajmet e fundit nga