LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një ambasador që flet shqip/ Profili i David J. Kostelancik, që do të zërë vendin e Kim

24 Janar 2023, 08:18, Aktualitet CNA

Një ambasador që flet shqip/ Profili i David J. Kostelancik, që

David J. Kostelancik është ambasadori i ri që do të zëvendësojë Yuri Kim.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, e ka propozuar në Senat emrin e Kostelancik.

CNA.al po risjell profilin e Kostelancik.

David J. Kostelancik është diplomat i Shërbimit të Jashtëm të Lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, grada Këshilltar Ministër.

Ai ka nisur të shërbejë si këshilltar për politikën e jashtme të Kryetarit të Shefit të Shtabit të Përbashkët, Gjeneral Mark Milley, në gusht 2021.

Më herët ai ka qenë Zëvendësshef i Misionit, dhe për dy vjet, si i Ngarkuar me Punë në ambasadën e SHBA-së në Budapest, në Hungari.

David Kostelancik ka qenë i emëruar në Departamentin e Shtetit Amerikan si Drejtor i Zyrës për Çështjet e Europës Jugore – Qendrore. Ai ka shërbyer si Drejtor i Zyrës së Çështjeve Ruse, në Byronë e Çështjeve Europiane dhe Euroaziatike.

Gjithashtu ka qenë Drejtor i Zyrës së Europës dhe Azisë në Byronë Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit.

Ai ka shërbyer dy herë në ambasadën e SHBA-së në Moskë.

Zëvendësi i Yur Kim është njohës shumë i mirë i gjuhës shqipe, ruse dhe asaj turke.

Njohja e gjuhës shqipe pritet t’i lehtësojë edhe më tepër detyrat si ambasador në vendin tonë, Kostelancik./CNA.al

Lajmet e fundit nga