LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Siguria kombëtare/ Begaj: 2022-shi vit i vështirë, sulmet kibernetike shkaktuan probleme

23 Janar 2023, 14:16, Aktualitet CNA
Siguria kombëtare/ Begaj: 2022-shi vit i vështirë, sulmet
Presidenti Bajram Begaj

Nis mbledhja e Këshillit të Sigurimit Kombëtar. Presidenti Bajram Begaj e ka konsideruar vitin që lamë pas, sfidues dhe të vështirë për sigurinë kombëtare.

“Viti që lamë pas, i vështirë dhe sfidues për sigurinë kombëtare. Sulmi kibernetik shkaktoi probleme në infrastrukturat dixhitale. Në aspektin rajonal, përpjekje nga shtete me interesa jomiqësore për frenimin euroatlantik të tij.

Shqipëria në krah të Kosovës për ruajtjen e paprekshëmrisë dhe integritetit territorial të saj. Agresioni i paligjshëm i Rusisë ndaj Ukrainës ka shkaktuar krizën më të madhe të sigurisë në hapësirën euroatlantike.

Efektet e këtij agresioni u shoqëruan me rritje të konsiderueshme çmimesh në sektorin ushqimor dhe të energjisë, të cilat kanë shtrenjtuar dhe vështirësuar jetën e qytetarëve. Angazhimi gjithpërfshirës institucional për të siguruar bashkërendimin dhe përdorimin efikas të burimeve kombëtare në funksion të sigurisë, lirisë dhe mirëqenie”, është shprehur Begaj ndër të tjera./ CNA.al

Lajmet e fundit nga