LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse kur ndërrojnë jetë të famshmit ngrihen teori konspirative

1 Janar 2023, 14:40, Blog CNA
Pse kur ndërrojnë jetë të famshmit ngrihen teori
Foto ilustruese

Menjëherë pasi reperi 59-vjeçar amerikan Coolio ndërroi jetë në fund të shtatorit, qarqet e ekstremit të djathtë në SHBA u ndezën me teori konspirative të pabaza për vdekjen e tij.

Disa pretenduan në mënyrë të rreme se ai u vra sepse ai kishte inteligjencë sekrete për punën e brendshme të industrisë së muzikës dhe do të ekspozonte elitat për trafikim njerëzor. Të tjerë përhapën dezinformata kundër vaksinës se vaksina Covid-19 e vrau atë.

Reperi dhe aktori amerikan Coolio u arrestua në një terminal në LAX pasi u gjet me lëndë narkotike ndërsa kalonte në sigurinë përpara se të hipte në një fluturim të Southëest Airlines në 2009. Foto: AFP

Vetëm një minutë pasi njoftoi vdekjen e Coolio në podcast-in e tij TimCast, komentatori Tim Pool filloi t'i referohej vdekjeve të fundit të lidhura me sëmundjet e zemrës dhe të sugjeronte që Coolio ishte anormale.

“Nuk ju lejohet të bëni pyetje në lidhje me këtë,” tha për Pool Richie McGinniss, një redaktor i videos në Daily Caller, i cili ishte i ftuar në emision. "Ky program ju solli Pfizer," shtoi ai, duke iu referuar me sarkazëm korporatës farmaceutike.

Teoritë e vdekjes së Coolio janë më të fundit në një varg komplotesh rreth vdekjeve të të famshmëve që janë dukur të përshkallëzohen me vdekjen e çdo personi të famshëm. Vdekja e të gjithëve, nga aktorët Bob Saget dhe Anne Heche tek reperi DMX dhe Mbretëresha Elizabeth, janë përfshirë në dijen e lëvizjeve konspirative.

Vdekja e reperit fitues të Grammy, Coolio, ka nxitur teori konspirative rreth vdekjes së tij nga grupet e ekstremit të djathtë.

Megjithëse vdekja e të famshmëve, të cilët janë disa nga njerëzit më të dukshëm në shoqëri, kanë qenë gjithmonë lëndë djegëse për komplote – mitet rreth vdekjes së Elvis Presley-t dhe Princeshës Diana që vazhdojnë ende – tani duket se askush me çfarëdolloj fame nuk lejohet më. të vdes një vdekje natyrale.

Në vend të kësaj, të famshmit e vdekur gjithnjë e më shumë po kooptohen nga përdoruesit e internetit të së djathtës ekstreme, duke përfshirë komunitetet QAnon - një teori konspirative politike amerikane dhe lëvizje politike që filloi në sferën politike të ekstremit të djathtë amerikan në 2017 - dhe grupe kundër vaksinave, për t'u mbledhur njerëzit për kauzën e tyre.

"Teoritë e konspiracionit dikur ishin të kufizuara në shtrirje dhe kohë," tha Dr. Yotam Ophir, një profesor i komunikimit në Universitetin e Buffalo. "Stili i ri i konspiracizmit që ne shohim këto ditë është shpesh gjithëpërfshirës, ??duke u përpjekur të shpjegojë pothuajse gjithçka që nuk shkon në këtë botë me një shpjegim të thjeshtë."

Impulsi për të përdorur vdekjet e të famshmëve si ushqim për teoritë më të mëdha konspirative ka shkuar në hiper-dridhje, i përshpejtuar nga pandemia dhe mediat sociale.

"Nëse besoni se ka një grup njerëzish të këqij që janë përgjegjës për gjithçka që është e gabuar dhe e keqe në botë," tha Ophir, "Pse të mos besoni se ata janë pas vdekjes së personazhit tuaj të preferuar?"

Një ekosistem më i gjerë i teorive konspirative
 Komunitetet e ekstremit të djathtë QAnon kanë përdorur shpesh vdekjen e të famshëmve si një mënyrë për të nxitur narrativat e tyre, siç është pretendimi i tyre fantastik se Donald Trump është fshehurazi një shpëtimtar që lufton kundër një grupi elitar pedofilësh që kontrollojnë botën.

Kur Mbretëresha Elizabeth vdiq në shtator në moshën 96-vjeçare, forumet e QAnon shpërthyen me teori të egra. Disa ndikues të QAnon pretenduan pa prova se mbretëresha ishte tashmë e vdekur dhe se autoritetet vetëm tani vendosën ta bëjnë publike; të tjerë thanë se postimet e Trump në mediat sociale sugjeronin se ai disi e dinte për vdekjen e saj përpara se të ndodhte.

QAnon reagoi me të njëjtin zjarr në gusht pasi aktorja Anne Heche vdiq në një aksident me makinë në moshën 53-vjeçare. Adhuruesit e lëvizjes ofruan një mori teorish konspirative, duke pretenduar se vdekja e saj ishte një atentat për të mbuluar krimet seksuale të Hollivudit dhe Jeffrey Epstein. Një postim në Tëitter që u shpërnda mijëra herë dhe u ribotua në Facebook, pretendonte në mënyrë të rreme se ajo ishte duke punuar në një film për Epstein.

Pas vdekjes së Coolio-s, disa influencues të QAnon dhe përdorues të forumit të skajshëm sugjeruan shpejt se ai ishte vrarë si pjesë e një komploti më të madh për ta mbajtur atë nga ekspozimi i trafikantëve të seksit.

Sipas Aoife Gallagher, një studiuese e dezinformatave dhe autore e një libri mbi teoritë konspirative, të pretendosh se figurat e vdekura së fundmi po "përpiqen të ekspozojnë të vërtetën" është një "temë e shpeshtë dhe e përsëritur brenda këtyre lëvizjeve".

Ndjekësit e QAnon mund të lidhen me vdekjet e njerëzve të famshëm ose sepse pretendimi i një personi të famshëm si pjesë e lëvizjes është i mirë për t'u ekspozuar, tha Gallagher, ose sepse një mentalitet konspirativ i shtyn ata të hedhin poshtë menjëherë raportet kryesore të lajmeve si të rreme.

Vdekjet e të famshëmve janë përfshirë vazhdimisht në lëvizje të tjera konspirative përveç QAnon, duke përfshirë pretendimin e hedhur poshtë se vaksinat dhe vaksinat përforcuese Covid-19 nuk janë të sigurta. Lidhja e besimeve kundër vaksinave me vdekjet e famshme është e shfrenuar në platforma kryesisht të parregulluara, siç është aplikacioni i mesazheve të koduara Telegram.

Faqet e Telegramit të ekstremit të djathtë përhapën zëra se komediani Bob Saget vdiq nga vaksina Covid-19, pasi përdoruesit e internetit kishin përhapur tashmë të njëjtin mashtrim për aktoren amerikane Betty Ëhite.

Vdekja e Earl Simmons, i njohur më së miri si reperi DMX, ndezi teori të ngjashme konspirative kundër vaksinës. Ata gjithashtu u përhapën në internet pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth dhe Coolio. Çdo gënjeshtër zbriti një mori provash dhe sens bazë të përbashkët, por konfirmoi paragjykimet dhe komplotet e mëparshme për besimtarët.

Gallagher, i cili punon si analist në Institutin për Dialog Strategjik, tha se retorika kundër vaksinës dhe teoritë e konspiracionit të vdekjes së të famshëmve janë përzier gjatë viteve të fundit, sepse anti-vakserët shpesh pretendojnë se goditja me Covid-19 është pjesë e një plani të poshtër shpopullimi. për të vrarë qëllimisht sasi masive njerëzish.


“Mund të presim që kjo të vazhdojë me vite për të qenë i sinqertë, pasi shumë nga ndikuesit pretendojnë se vaksinat janë bërë për të vrarë njerëz në hapësirën prej pesë deri në 10 vjet,” shtoi Gallagher.

Pasi vdes ndonjë personazh i famshëm mjaft i njohur – veçanërisht nëse shkaku i vdekjes lidhet me problemet e zemrës – është e zakonshme të shohësh postime në Tëitter dhe mesazhe në Telegram që pyesin nëse personi mori “goditjen”, që duket se nënkupton që goditja me Covid-19 ka të ngjarë të jetë vrarë. ato.

Teoritë e konspiracionit për vdekjet e të famshëmve kanë ekzistuar për dekada. Nuk është asgjë e re. Mendimi i ethshëm i konspiracionit – nga besimet e buta deri te fiksimet obsesive – rrethoi vdekjen e John F. Kennedy, Elvis Presley, Princesha Diana, Michael Jackson dhe shumë të tjerë.

Por në vitet e fundit, pas rritjes së QAnon dhe një rrjeti lëvizjesh të tjera konspirative – mohimi i Covid-19, pretendimet për mashtrime zgjedhore – këto teori konspirative të vdekjes së të famshëmve janë përshpejtuar.

Si Ophir ashtu edhe Gallagher vunë në dukje mjedisin teknologjik dhe algoritmet e mediave sociale si një shtytës kryesor pas rritjes së shpejtësisë me të cilën përhapen këto teori të pabaza . Më shumë njerëz po krijojnë dhe përhapin teori konspirative në dhoma të mbyllura si Telegrami, ndërsa formati i shtyrë nga angazhimi i postimeve në internet në mediat sociale si Tëitter do të thotë që dezinformimi mund të bëhet hashtag dhe të përhapet në shkallë përpara se platforma të ketë kohë për ta hequr atë.

"Një personazh i dashur tërheq vëmendjen gjithsesi, dhe nëse dikush del me historinë më të egër, befasuese dhe emocionale për të shpjeguar vdekjen, algoritmi do t'i japë përparësi këtij informacioni mbi të vërtetën 'të mërzitshme'," tha Ophir. "Këta njerëz vdesin sepse ne të gjithë thjesht e bëjmë përfundimisht."/CNA.al

22:00 Blog

Si lindi Panetone?

Panetonia është ëmbëlsira e preferuar e të gjithëve pë...

Lajmet e fundit nga