LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bota, drejt krizës së vajit të ullirit/ Rritet drastifikisht çmimi

21 Shtator 2023, 17:29, Ekonomi CNA

Bota, drejt krizës së vajit të ullirit/ Rritet drastifikisht

Bota është në prag të një krize për vajin e ullirit.

Ekspertët e industrisë së vajit të ullirit që paralajmërojnë për rritje të çmimeve dhe mungesa të mëdha.

Në vitin e fundit është shënuar një rritje marramendëse me të paktën 100% të çmimit të vajit të ullirit ekstra të virgjër.

Sezoni i kaluar dëshmoi prodhim rekord të ullirit dhe vajit të ullirit, që i atribuohet kushteve të favorshme të motit dhe kultivimit të ullishteve të reja.

Por e kundërta ka ndodhur këtë sezon, ku vendet kryesore prodhuese të ullirit në Evropë, përkatësisht Italia dhe Spanja, u përballën me thatësirë ??të madhe

Në Itali ka rënë me 27% prodhimi dhe në Spanjë me 56%. Edhe në Qipro kushtet klimatike kanë ndikuar në prodhimin e vajit të ullirit, I cili ka pasur një ulje prej 50%.

Kjo gjë është reflektuar në çmimet e vajit të ullirit, pasi vetëm vitin e fundit në Itali është rritur me 37%, rritja e dytë më e madhe e shënuar në produktet ushqimore pas sheqerit.

Ndërsa prodhuesit mund të përballen me kosto më të larta për shkak të këtyre sfidave, rritjet dramatike të çmimeve po shkaktojnë shqetësim. 

Organizatat bujqësore theksojnë se pavarësisht justifikimeve të proshuesve, çmimet tepër të larta mund të dekurajojnë konsumatorët dhe t'i shtyjnë ata drejt vajrave alternativë. Ata u bëjnë thirrje prodhuesve të mbajnë çmime të arsyeshme dhe të respektojnë konsumatorët e tyre, të cilët janë aleatë thelbësorë në mbështetjen e industrisë së vajit të ullirit./ CNA

Lajmet e fundit nga