LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fundi i nëntorit u rikthen vlerën/ Bitcoin, Ether dhe Altercoin shënojnë rritje

30 Nëntor 2022, 15:15, Ekonomi CNA
Fundi i nëntorit u rikthen vlerën/ Bitcoin, Ether dhe Altercoin
Kriptovaluta

Shumica e kriptomonedhave të mërkurën, më 30 nëntor, u hapën me fitime dhe i kthyen të gjelbër grafikët e çmimeve të kriptove nga lart poshtë. Me një rritje të vlerës prej 3,94 për qind, BTC hapi tregtimin me pikën e çmimit prej 16,900 dollarë (afërsisht 13,7 lakh Rs.). 

Sa i përket çmimit, kriptomonedha më e vjetër është rritur me 650 dollarë (afërsisht 53,000) që nga vlera e saj tregtare prej 16,250 dollarësh (afërsisht 13 lakh Rs.) që u regjistrua në hapje, 24 orë më parë. 

Sipas shkëmbimeve ndërkombëtare si Coinbase dhe Binance, BTC korri fitime të vogla për të tregtuar rreth një çmimi të ngjashëm.

Ether gjithashtu regjistroi fitime, duke qëndruar afër Bitcoin. Me një fitim prej 7,35 për qind, vlera e ETH arriti në 1,270 dollarë (afërsisht 1,03 lakh Rs.) siç tregohet nga gjurmuesi i çmimeve të kriptove në Gadgets 360.

Tregu i kriptove, për ironi, me sa duket hyri në një humor festiv tani që muaji i trazuar i nëntorit 2022, nëse më në fund po i afrohet fundit. Me dhjetorin, tregjet mund të dëshmojnë një gëzim festiv me sezonin e festave që po afrohet.


Piloti i parë i RBI-së për rupinë dixhitale me pakicë do të dalë në treg më 1 dhjetor.


Ndërkohë, shumica e altcoins u hapën me fitime sot. Këto përfshijnë Binance Coin, Cardano, Polygon, Polkadot, Litecoin, Solana dhe Tron.

Ndërsa DOGE pa një rritje, Shiba Inu gjithashtu vazhdoi serinë e saj të fitimeve për të tretën ditë radhazi.

Edhe monedhat e qëndrueshme si Binance USD dhe USD Coin hynë në ditën e fundit të nëntorit me fitime.

Banka e Izraelit kërkon detyrën e mbikëqyrjes së aktiveve të qëndrueshme kripto.  Humbja goditi vetëm një numër të vogël altcoins sot, që përfshijnë Leo, Zcash, Braintrust, DIA dhe Gas.

Kapaciteti i tregut global të kriptove u rrit me 3.07 për qind në 24 orët e fundit. Aktualisht, vlerësimi i industrisë qëndronte në 850 miliardë dollarë (afërsisht 69,51,499 crore).

Ndërsa sot sjell një ndjenjë të përqendruar te fitimi në tregun e kriptove, ekspertët e industrisë kanë theksuar se Delta Kumulative e Volumit të Bitcoin, e cila mat përfshirjen e investitorëve në tregjet spot, pa një rënie prej 25 për qind gjatë dy javëve të fundit.

“Fillimi i fundit i javës dëshmoi një rënie të stoqeve globale, çmimi i Bitcoin, Ethereum dhe aseteve të tjera dixhitale ranë pasi investitorët hodhën asete të rrezikshme të raportuara të alarmuara nga trazirat në Kinë në lidhje me protestat kundër bllokimit të COVID të ndjekur nga njoftimi i fundit. i huadhënësit të kriptove, BlockFi që shpall falimentimin, "tha ekipi hulumtues i CoinDCX për Gadgets 360.

Ndërsa tregjet u nënshtrohen luhatjeve të përditshme, sektorët e kriptove dhe blockchain vazhdojnë të dëshmojnë rritje.

India, për shembull, është vendosur të nisë rupinë e saj dixhitale CBDC për testim me pakicë më 1 dhjetor.

Banka e Izraelit ka kërkuar gjithashtu që qeveria e saj të përshpejtojë punën për rregulloret rreth kriptove./CNA.al

Lajmet e fundit nga