LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"The Economist"/ Cilat janë 10 qyetet më të shtrenjta në botë, mes tyre 4 evropiane

30 Nëntor 2023, 11:48, Ekonomi CNA
"The Economist"/ Cilat janë 10 qyetet më të shtrenjta
Zyrih

Zyrihu dhe Singapori janë qytetet më të shtrenjta në botë, të ndjekura nga Gjeneva, Nju Jorku dhe Hong Kongu, sipas një renditjeje të publikuar sot nga "Economist". 

"Kostoja e madhe e mbajtjes së një makine, blerja e alkoolit dhe një rritje e madhe e çmimeve të ushqimeve e çuan Singaporin përpara Nju Jorkut në renditje," thuhet në raportin e kostos globale të jetesës për vitin 2023 të "Economist Intelligence Unit".

Revista britanike vlerëson se çmimet u rritën me 7.4% nga viti në vit në terma të monedhës vendase, më pak sesa rritja prej 8.1% e vitit të kaluar. Në përgjithësi, çmimet u rritën mesatarisht me 7.4% nga viti në vit.

"Kriza e kostos së jetesës do të jetë shumë e vonuar dhe nivelet e çmimeve do të mbeten shumë mbi tendencat historike," vëren Upasana Dutt, kreu i sondazhit, i cili u bazua në çmimet e 200 mallrave dhe shërbimeve.

"Ne presim që inflacioni të vazhdojë të zbutet në 2024," shton ai, për shkak të ndikimit të rritjes së normave të interesit të vendosura nga bankat qendrore për të luftuar rritjen e çmimeve.

Zyrihu, nga vendi i gjashtë vitin e kaluar, ngjitet në krye të renditjes së bashku me Singaporin, kryesisht për shkak të frangës së fortë zvicerane, por edhe ushqimeve të shtrenjta, sendeve shtëpiake dhe argëtimit.

Evropa rendit katër nga qytetet e saj ndër 10 më të shtrenjtat, për shkak të inflacionit të lartë të vazhdueshëm në ushqime dhe veshje, si dhe për shkak të vlerësimit të euros kundrejt dollarit.

Ky klasifikim bëhet në dollarë dhe rritja e euros kundrejt dollarit përkthehet automatikisht në çmime më të larta në Eurozonë, duke i bërë qytetet në rajon më të shtrenjta.

Përveç Zyrihut, Gjeneva është në vendin e 3-të barazuar me New Jork-un, Parisi vjen në vendin e 7-të përpara Kopenhagës që është e 8-ta dhe barazohet me Tel Avivin, i cili ishte në krye të renditjes në 2021-shin.

Rëniet më të mëdha në renditje janë për qytetet ruse të Moskës në vendin e 142-të dhe Shën Petersburg në vendin e 147-të, për shkak të dobësimit të rublës si rezultat i sanksioneve perëndimore të vendosura ndaj Rusisë pas pushtimit të Ukrainës.

Qyteti më i lirë në botë është Damasku.

Sondazhi u krye midis 14 gushtit dhe 11 shtatorit 2023./CNA

Lajmet e fundit nga