LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Irani radikal pas protestave të përgjakshme/ Bllokon "WhatsApp" dhe "Instagram"

23 Shtator 2022, 10:21, Kosova & Bota CNA
Irani radikal pas protestave të përgjakshme/ Bllokon
Pamje nga protestat në Iran

Irani ka frenuar aksesin në rrjetet e mediave sociale "Instagram" dhe "WhatsApp" mes protestave për vdekjen e një gruaje në paraburgim nga policia, sipas banorëve dhe vëzhguesit të internetit NetBlocks.

Ndërprerje të konsiderueshme të internetit u raportuan gjithashtu në të gjithë vendin, me një nga operatorët më të mëdhenj të telefonisë celulare të ndërprerë, duke lënë miliona iranianë jashtë linje.

Vdekja e javës së kaluar e 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u arrestua nga policia e moralit në Teheran për "veshje të papërshtatshme", ka ndezur një valë zemërimi mbi çështjet duke përfshirë lirinë në Republikën Islamike dhe një ekonomi të rrëmbyer nga sanksionet.

Të paktën gjashtë protestues janë vrarë tani, sipas mediave dhe zyrtarëve iranianë, si dhe një oficer policie dhe dy anëtarë të një milicie pro-qeveritare. Megjithatë, grupet aktiviste thonë se numri i të vdekurve është më i lartë.

NetBlocks raportoi gjithashtu një "humbje në shkallë kombëtare të lidhjes" në ofruesin kryesor të telefonisë celulare të Iranit dhe rrjetin e një kompanie tjetër.

Serverët e "WhatsApp"-it u ndërprenë në shumë ofrues të internetit, disa orë pasi shërbimet e "Instagram" u bllokuan, tha NetBlocks me bazë në Londër.

Të dhënat e grupit tregojnë një ndërprerje pothuajse totale të shërbimit të internetit në pjesë të provincës Kurdistan në Iranin perëndimor që nga e hëna, ndërsa kryeqyteti i Teheranit dhe pjesë të tjera të vendit janë përballur gjithashtu me ndërprerje që nga e premtja, kur shpërthyen protestat për herë të parë.

Irani radikal pas protestave të përgjakshme/ Bllokon

Dy banorë në Teheran dhe Iranin jugor thanë se mund të dërgonin vetëm tekst dhe jo fotografi në "WhatsApp" dhe se "Instagram"-i dukej se ishte plotësisht i bllokuar.

Të dyja platformat janë në pronësi të "Metës", kompanisë mëmë të "Facebook"-ut dhe janë ndër të paktat rrjete të mediave sociale që ende funksionojnë. NetBlocks tha se ndërprerjet ishin "më të rëndat" që nga viti 2019 kur qeveria mbylli internetin për rreth një javë për të ndihmuar në mbytjen e protestave.

Pa akses në internet, është më e vështirë për njerëzit që të postojnë video në mediat sociale për të gjeneruar mbështetje për kauzën e tyre ose për të marrë raporte të besueshme për atë që po ndodh.

Trazirat e këtij muaji kanë qenë veçanërisht të forta në provincën e lindjes së Amini, në Kurdistanin veriperëndimor./CNA.al Burimi:Aljazeera.com

Lajmet e fundit nga