LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas luftës intensive ka referendum/ Cilat territore do të marrë Rusia nga Ukraina Lindore?

23 Shtator 2022, 10:26, Kosova & Bota CNA

Pas luftës intensive ka referendum/ Cilat territore do të marrë

Në rajonet e Ukrainës lindore të mbajtura nga Moska ka nisur votimi për referendumet për t'u bërë pjesë e Rusisë.

Rezultatet shihen si një përfundim i paramenduar në favor të aneksimit dhe Ukraina e aleatët e saj e kanë bërë të qartë se nuk do t'i njohin rezultatet.

Votimi ka filluar në rajonet e kontrolluara nga Rusia të Ukrainës duke mbajtur referendume që Moska pritet t'i përdorë për të justifikuar aneksimin e tyre.

Putin dhe Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman, folën me telefon për të shprehur kënaqësinë e tyre për një shkëmbim të të burgosurve të luftës midis Moskës dhe Kievit të lehtësuar nga Riadi, ka thënë Kremlini.

Të dy udhëheqësit shprehën “kënaqësinë në lidhje me transferimin në Arabinë Saudite të shtetasve të huaj të burgosur lufte… që u bë me ndërmjetësimin personal të princit të kurorës”, tha Kremlini.

Sakaq, pak ditë më parë Berlusconi, një mik personal i liderit rus, minimizoi instinktet luftarake të Putinit, pasi ai kërcënoi se do të përdorte armë bërthamore pas vuajtjeve të pengesave në Ukrainë.

“Putini u shty nga populli rus, nga partia e tij, nga ministrat e tij për të shpikur këtë operacion special”, tha Berlusconi, duke përdorur formulimin zyrtar rus për luftën.

Berlusconi, partia e të cilit Forza Italia i përket një koalicioni të krahut të djathtë që pritet të fitojë zgjedhjet e përgjithshme të dielën, nuk është i ri në mbrojtjen e veprimeve të Putinit në Ukrainë. Komentet e tij nxjerrin në pah çarjet në koalicion për luftën./CNA.al Burimi: Aljazeera.com

Lajmet e fundit nga