LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rrahja brutale e fëmijës në çerdhe/ Ministria e Arsimit merr masat

19 Shtator 2023, 11:55, Kosova & Bota CNA
Rrahja brutale e fëmijës në çerdhe/ Ministria e Arsimit
Foto ilustruese

Ministria e Arsimit në Kosovë ka reaguar pas rrahjes brutale të fëmijës trevjeçar në një çerdhe në Fushë-Kosovë.

Ministrja Arbërije Nagavci e ka dënuar ashpër këtë akt dhune dhe hedh dyshime se jo vetëm një,  por disa edukatore të kësaj çerdhe janë të përfshira në dhunën ndaj fëmijës.

Ajo thekson se do të merren masa të menjëhershme.

Thellësisht e shqetësuar nga pamjet e publikuara të një çerdheje në Fushë Kosovë. E dënoj ashpër dhunën e ushtruar ndaj një fëmije në këtë institucion parashkollor.

Dhuna është e papranueshme andaj, pres që kushdo që ushtron dhunë të marrë dënimin e merituar.

Ajo që është më shqetësuese sipas pamjeve të publikuara, është se nuk bëhet fjalë vetëm për një person por më shumë edukatore të involvuara e që e shton dyshimin se nuk është fenomen i izoluar.

Inspektorati i Arsimit ndodhet në këtë institucion dhe sapo të pranojmë raportin, do të ndërmarrim masa të menjëhershme.

MAShTI, komunat dhe në përgjithësi si institucione kemi obligim të kujdesemi e të sigurohemi për mirëqenien e të gjithë fëmijëve”, thuhet në njoftim./ CNA

 

Lajmet e fundit nga