LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vizita e Stoltenberg në Kosovë/ Eksperti i sigurisë:  Serbia e interesuar që, përmes Rusisë të shkaktojë incident

20 Nëntor 2023, 22:24, Kosova & Bota CNA
Vizita e Stoltenberg në Kosovë/ Eksperti i sigurisë:  Serbia
Eksperti i sigurisë, Avni Islami

Eksperti i sigurisë, Avni Islami thotë se turneut të Stoltenberg i paraprin një deklarate të zëdhënësit të presidentit ukrainas, Zelensky, se në axhendën e Rusisë është që Serbia të shkaktojë një konflikt në Ballkan.

Sipas tij, Stoltenberg mori një turne në Ballkan duke përçuar mesazhin se nga paqja dhe siguria në Ballkan do të varet edhe paqja e siguria në Europë.

“Turneun të cilin e zhvilloi dhe po e zhvillon kreu i NATO-s në Ballkan, i paraprin një deklarate të zëdhënësit të presidentit ukrainas, Zelensky. Deklarata u përkrah edhe nga BE se në axhendën e Rusisë është që Serbia të shkaktojë një konflikt në Ballkan, duke specifikuar Kosovën. Stoltenberg mori një turne në Ballkan duke përçuar mesazhin se nga paqja dhe siguria në Ballkan do të varet edhe paqja e siguria në Europë. Duket se deklaratës së Zelenskyt i parapriu, foli edhe kryeministri Kurti, që tha se në Rashkë janë duke u zhvilluar trajnime nga Millan Radoiçiç me ndihmën e shtetit serb që janë të interesuar të organizojnë sulme si ato të 24 shtatorit, ku u vra edhe një polic i Kosovës.

Pra Serbia është e interesuar që përmes satelitit të saj, Rusisë, të shkaktojë një incident në Ballkan, ku Kosova konsiderohet bombë e kudisur dhe mandej mund të implikoheshin edhe vendet e tjera”,u shpreh eksperti./ CNA

Lajmet e fundit nga