LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aksion në Shkodër/ Sekuestrohen dhjetëra kallëpë tritoli, armë zjarri dhe granata

18 Shtator 2023, 10:02, Kronika CNA

Aksion në Shkodër/ Sekuestrohen dhjetëra kallëpë

Policia në Shkodër ka kryer kontrolle të befasishme në vijimësi të goditjes ndaj krimit. Së fundi është finalizuar operacioni i koduar “Konglomerat” ku janë sekuestruar dhjetëra kallëpë tritoli, granata, arma zjarri si dhe është vënë në pranga shtetasi me incialet Gj.M, 68 vjeç i cili u kap në flagrancë pasi në banesën e tij kishte kultivuar 120 bimë narkotike.

"Shërbimet e Komisariatit të Policisë Shkodër, bazuar në informacionet e siguruara nga inteligjenca policore, se një shtetas posedonte sasi të konsiderueshme lënde shpërthyese tritol, granata, fitil zjarrpërcjellës dhe armë zjarri, me qëllim për t’ua shitur personave me precedent kriminal që ushtrojnë veprimtari në fushën e krimve kundër personit dhe pronës, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Konglomerat”. 

Gjatë operacionit, në fshatin Gimaj, njësia administrative Shalë, shërbimet e Policisë vunë në pranga shtetasin Gj. M., 68 vjeç, banues në fshatin Gimaj, Shkodër, pasi në momentin e ndërhyrjes nga Policia, ky shtetas u kap në flagrancë duke u kujdesur për 120 bimë kanabisi që kishte kultivuar në një sipërfaqe toke në afërsi të banesës së tij.  

Gjatë kontrollit në banesën e këtij shtetasi, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 1 armë zjarri automatik, municion luftarak, 31 kallëpe tritoli, 110 metër fitil zjarrpërcjellës, 18 granata dore dhe 13 ndezës të unifikuar.  

Në vijim të veprimeve procedurale, shërbimet e Policisë asgjësuan me anë të djegies, 120 bimët narkotike të kultivuara në afërsi të banesës së 68-vjeçarit, përveç një pjese që u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Vijojnë hetimet për identifikimin dhe kapjen e shtetasve të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Shkodër, për veprime të mëtejshme hetimore", njofton policia./ CNA

Lajmet e fundit nga