LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Duhet t'i mësoni patjetër/ Këto 13 gjëra mund t'i merrni falas në aeroport

3 Tetor 2022, 14:50, Kuriozitete CNA

Duhet t'i mësoni patjetër/ Këto 13 gjëra mund t'i

Lëvizja nëpër "korridoret" e aeroportit, teksa jeni në pritje, nuk duhet të jetë stresuese apo e mërzitshme. Pavarësisht nëse jeni duke u përballur me një ndalim të gjatë, vonesë fluturimi ose thjesht arrini në aeroport herët, ka shumë lehtësira të papritura që mund t'i shfrytëzoni përpara fluturimit tuaj të ardhshëm, në varësi të vendit nga po niseni.

Më poshtë, ne kemi përmbledhur një përzgjedhje të disa prej dhuratave tona të preferuara falas që do t'i gjeni në aeroporte anembanë globit, nga filmat dhe lojërat arcade dhe videolojërat deri te masazhet dhe turnetë e qytetit.

Filmat
Aeroporte të ndryshme në mbarë botën kanë kinema ku mund të shikoni filma të zgjedhur pa pagesë. Aeroporti Ndërkombëtar Portland i Oregonit, për shembull, është shtëpia e një dege të Teatrit historik të Hollivudit të qytetit, ku mund të shihni video muzikore, animacione, filma të shkurtër dhe dokumentarë në një hapësirë ??të frymëzuar nga vitet 1920. Kinemaja në Minneapolis-St. Concourse C i Paul International Airport gjithashtu luan filma të shkurtër dhe dokumentarë gjatë gjithë kohës.

Jashtë shtetit, Aeroporti Changi i Singaporit është shtëpia e dy teatrove në terminalin një dhe dy, të cilët janë të hapur 24 orë, dhe do të gjeni gjithashtu filma falas dhe në një sërë gjuhësh në Aeroportin e Frankfurtit të Gjermanisë.

Turne në qytet
Disa aeroporte ju japin mundësinë të eksploroni qytete nëse keni një qëndrim të gjatë. Në SHBA, tavolinat e informacionit të Aeroportit Ndërkombëtar të Salt Lake në terminalet një dhe dy ofrojnë një turne falas me anije në Salt Lake City.

Në Azi, Aeroporti Changi i Singaporit ofron turne në qytet, një i fokusuar në arkitekturë dhe tjetri në pamjet e qytetit, për ata me një qëndrim prej të paktën pesë orë e gjysmë. Aeroporti Ndërkombëtar Incheon në Seul, Koreja e Jugut, i lejon udhëtarët të bëjnë turne një deri në pesë orë që shfaqin tempuj, urat, fshatrat, pallatet dhe tregjet e famshme në të gjithë kryeqytetin. Aeroporti Ndërkombëtar Taoyuan i Tajvanit ka një turne gjysmë ditor falas për këdo me një qëndrim që zgjat shtatë deri në 24 orë, ndërsa Aeroporti Narita i Tokios ka turne falas që ofrojnë zgjedhje midis shëtitjeve me udhëzime vetë dhe udhëtimeve me guidë.

Turne falas të qytetit mund të gjenden gjithashtu në Aeroportin Ndërkombëtar Ataturk të Turqisë për të paktën gjashtë orë pushime.

Udhëtime sekrete në aeroport
Përveç turneve në qytet, udhëtarët mund të marrin gjithashtu një vështrim prapa skenave se si funksionojnë aeroportet në të vërtetë përmes turneve në vetë objektet.

Udhëtimet dyorëshe të Aeroportit Ndërkombëtar të San Diegos zhvillohen të enjten dhe të premten e zgjedhur gjatë gjithë vitit. Aeroporti më i madh i Kanadasë, Aeroporti Ndërkombëtar i Toronto Pearson, ofron gjithashtu turne falas që japin një vështrim se ku shkojnë bagazhet pasi të kontrollohen dhe si është brenda një kulle kontrolli.

Kafshët e terapisë
Aeroporti Ndërkombëtar i Los Anxhelosit ka qen terapie që nga viti 2013 përmes Programit të tij Pup. Programi mbështetet në vullnetarë që sjellin qen në të gjitha terminalet e aeroportit gjatë gjithë ditës. Të interesuarit për programin falas ose mund të ndjekin me hashtag #LAXPUPs, ose mund t'i dërgojnë e-mail drejtoreshës Heidi Huber për pyetje specifike ose interes që qenushja e tyre të bashkohet me programin.

Të tjerë si Aeroporti Ndërkombëtar i Cincinnati/Northern Kentucky kanë prezantuar kuajt e terapisë në miniaturë që nga viti 2016, duke bashkëpunuar me jofitimprurës Seven Oaks Farm për të sjellë kuajt e tyre në miniaturë në terminalin e aeroportit dy herë në muaj. Për të parë se kur mund t'i prisni më pas, përfaqësuesit e aeroportit rekomandojnë ose të ndiqni faqen në "Twitter" të Seven Oaks ose hashtag-un #therapyhorses.

Ekspozitat e Muzeut
Disa aeroporte ofrojnë ekspozita të radhës gjatë gjithë vitit. Këto përfshijnë aeroporte si Aeroporti Schipol i Amsterdamit, i cili strehon një degë të Rijksmuseum; Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias, programi i të cilit ka përfshirë më shumë se 300 ekspozita që nga hapja në 1998; dhe Aeroporti Ndërkombëtar i Portlandit, ku nëntë ekspozita në ndryshim shfaqin punën e artistëve vendas.

Në Aeroportin Ndërkombëtar të Vankuverit, ekspozitat e Vancouver Aquarium Marine përfshijnë një akuarium 114,000 litra dhe një akuarium më të vogël me kandil deti 1,800 litra.

Lojëra
Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë më interaktive për të kaluar kohën, disa aeroporte ofrojnë një shumëllojshmëri lojërash për të zgjedhur.

Bota e Lojërave në Terminalin 1 të Aeroportit të Frankfurtit, për shembull, ka lojëra arcade që variojnë nga klasikët si Tetris te lojërat moderne të kërcimit. Aeroporti Ndërkombëtar General Mitchell i Milwaukee ofron zona lojërash si për fëmijë ashtu edhe për të rritur, me zona për fëmijë duke përfshirë kurse ngjitjeje me temë aviacionin dhe terminalin e tij kryesor që pret tavolina ping pongu për lojëra falas. Terminali 2 në Aeroportin Changi të Singaporit ka një qendër argëtimi të mbushur me konzolla Xbox 360 dhe PlayStation 3.

Joga
Disa aeroporte rreth SHBA-së, duke përfshirë Aeroportin Ndërkombëtar të San Franciskos, Aeroportin Ndërkombëtar O'Hare dhe Midway të Çikagos, Aeroportin Ndërkombëtar të Miami dhe Aeroportin Ndërkombëtar Dallas /Fort Worth u ofrojnë udhëtarëve dhoma dhe studio falas për joga (me dyshekë falas) për t'i ndihmuar udhëtarët të heqin qafe pak stres para një udhëtimi.

Bibliotekat dhe librat

Dashamirët e librit mund të huazojnë materiale leximi në aeroportin Talin të Estonisë, ku udhëtarët mund të marrin një libër me interes nga biblioteka e aeroportit në fluturimin e tyre për sa kohë që ta kthejnë atë pasi të kthehen në vend. Aeroporti Songshan i Taipeit është shtëpia e një biblioteke vetëshërbimi në një zonë pritjeje në formë peme. Dhe Aeroporti i Helsinkit ofron një shërbim shkëmbimi librash për udhëtarët në Portën 27 (gjithsesi, dikur ndodhej në Portën 31).

Masazhet
Për të pushuar në rehati, drejtohuni në Aeroportin Changi të Singaporit ose në Aeroportin Incheon të Seulit, ku do të gjeni karrige masazhi falas në të gjitha aeroportet.

Të mirat e udhëtimit
Vitin e kaluar, Google filloi të zgjerojë makinat e tij shitëse Project Fi Travel Trolley, të cilat u ofrojnë udhëtarëve mundësinë për të kapur falas sende udhëtimi të minutës së fundit si maskat e gjumit, çorapet, letrat e lojës dhe kabllot e karikimit.

Nëse je anëtar i Project Fi, i cili të jep akses në rrjetet kryesore në pajisjet që përfshijnë Pixel, Android One Moto X4, Nexus 6P, Nexus 5X dhe Nexus 6, thjesht mund të skanosh një kod QR që do të gjesh në pajisjen tuaj në makinë për të penguar deri në një artikull falas në javë.

Shërbimi i Google fillon me 20 dollarë në muaj për telefonata dhe mesazhe të pakufizuara vendase, mesazhe të pakufizuara ndërkombëtare të mesazheve dhe lidhje Wi-Fi. Megjithatë, nëse nuk jeni abonent, mund të merrni një artikull falas. Makinat shitëse kanë një lojë të vogël të instaluar në to që mund ta luajnë jo-abonentët. Nëse e kuptoni saktë pyetjen, do të merrni një artikull udhëtimi falas.

Muzikë LIVE
Disa aeroporte i lejojnë udhëtarët të eksplorojnë rrënjët muzikore të qytetit të tyre përmes muzikës live falas. Aeroporti ndërkombëtar Seattle-Tacoma ka muzikantë që performojnë shtatë ditë në javë dhe gjithashtu pret një ekspozitë që shfaq posterat e koncerteve të Pearl Jam të ekspozuar.

Do të gjeni gjithashtu muzikë live në Aeroportin Ndërkombëtar Austin-Bergstrom nga e hëna deri të premten.

Uji

Këto duken të qarta, por do të habiteshit se sa udhëtarë shpenzuan para për shishe uji kur ai është i disponueshëm falas në shumicën e aeroporteve të botës. Vetëm sigurohuni që të paraqiteni me shishen tuaj të ripërdorshme bosh, në mënyrë që të mos konfiskohet nga siguria e aeroportit.

Pastaj mbusheni atë në një stacion uji të filtruar përpara se të arrini në portën tuaj të imbarkimit.

Etiketa e bagazhit

Shumica e linjave ajrore kanë etiketa të bagazheve të disponueshme në tavolinat e kontrollit, kështu që ju mund të shënoni çantat tuaja. Ia vlen ta bësh, për ta bërë jetën më të lehtë nëse valixhja mungon.

Por shmangni vendosjen e adresës së shtëpisë, pasi kjo e vë shtëpinë tuaj në rrezik nëse çanta vidhet.

Në vend të kësaj, vendosni numrin tuaj të telefonit celular, e-mailin dhe adresën tuaj të punës./CNA.al Burimi: Money.com

Lajmet e fundit nga