LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vdekja e zezë/ Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

3 Tetor 2022, 16:01, Kuriozitete CNA

Vdekja e zezë/ Cili ka qenë viti më i keq në histori

Pyete historianin mesjetar Michael McCormick se cili vit ishte më i keqi për të jetuar dhe ai ka një përgjigje: "536". Jo 1349, kur Vdekja e Zezë zhduku gjysmën e Europës. Jo në vitin 1918, kur gripi vrau 50 milionë deri në 100 milionë njerëz, kryesisht të rinj. Por 536. Në Europë, "Ishte fillimi i një prej periudhave më të këqija për të qenë gjallë, nëse jo viti më i keq", thotë McCormick, një historian dhe arkeolog që drejton Iniciativën e Universitetit të Harvardit për Shkencën e së kaluarës njerëzore.

Një mjegull misterioze zhyti Europën, Lindjen e Mesme dhe pjesë të Azisë në errësirë, ditë e natë - për 18 muaj. "Sepse dielli dha dritën e tij pa shkëlqim, si hëna, gjatë gjithë vitit", shkruante historiani bizantin Prokopi. Temperaturat në verën e vitit 536 ranë 1,5°C në 2,5°C, duke filluar dekadën më të ftohtë në 2300 vitet e fundit. Dëbora ra atë verë në Kinë; kulturat dështuan; njerëzit vuanin nga uria. Kronikat irlandeze shënojnë "një dështim të bukës nga vitet 536-539". Më pas, në vitin 541, murtaja bubonike goditi portin romak të Pelusium, në Egjipt. Ajo që u quajt Murtaja e Justinianit u përhap me shpejtësi, duke zhdukur një të tretën deri në gjysmën e popullsisë së Perandorisë Romake Lindore dhe duke përshpejtuar rënien e saj, thotë McCormick.

Historianët e kanë ditur prej kohësh se mesi i shekullit të gjashtë ishte një orë e errët në atë që dikur quhej Epoka e Errët, por burimi i reve misterioze ka qenë prej kohësh një enigmë. Tani, një analizë jashtëzakonisht e saktë e akullit nga një akullnajë zvicerane nga një ekip i udhëhequr nga McCormick dhe glaciologu Paul Mayewski në Institutin e Ndryshimeve Klimatike të Universitetit të Maine (UM) në Orono ka gjetur një fajtor. Në një seminar në Harvard këtë javë, ekipi raportoi se një shpërthim vullkanik kataklizmik në Islandë hodhi hi në hemisferën veriore në fillim të vitit 536. Pasuan dy shpërthime të tjera masive, në 540 dhe 547. Goditjet e përsëritura, të ndjekura nga murtaja, zhytën Evropën në stagnimi ekonomik që zgjati deri në vitin 640, kur një sinjal tjetër në akull - një pikë e madhe e plumbit në ajër - shënon një ringjallje të minierave të argjendit, siç raporton ekipi nëAntikiteti këtë javë.

Për Kyle Harper, provokator dhe një historian mesjetar dhe romak në Universitetin e Oklahomas në Norman, regjistri i detajuar i fatkeqësive natyrore dhe ndotjes njerëzore të ngrirë në akull "na jep një lloj të ri të dhënash për të kuptuar lidhjen e shkaqeve njerëzore dhe natyrore që çoi në rënien e Perandorisë Romake - dhe trazimet më të hershme të kësaj ekonomie të re mesjetare."

Copa nga një bërthamë akulli zvicerane mbanin të dhëna kimike për ngjarjet natyrore dhe ato të bëra nga njeriu.

Që kur studimet e unazave të pemëve në vitet 1990 sugjeruan se verat rreth vitit 540 ishin jashtëzakonisht të ftohta, studiuesit kanë kërkuar për shkakun. Tre vjet më parë bërthamat e akullit polare nga Grenlanda dhe Antarktida dhanë një të dhënë. Kur një vullkan shpërthen, ai nxjerr squfur, bismut dhe substanca të tjera lart në atmosferë, ku ato formojnë një vello aerosoli që reflekton dritën e diellit përsëri në hapësirë, duke e ftohur planetin. Duke përputhur rekordin e akullit të këtyre gjurmëve kimike me të dhënat e unazave të pemëve të klimës, një ekip i udhëhequr nga Michael Sigl, tani i Universitetit të Bernës, zbuloi se pothuajse çdo verë jashtëzakonisht e ftohtë gjatë 2500 viteve të fundit paraprihej nga një shpërthim vullkanik. Një shpërthim masiv - ndoshta në Amerikën e Veriut, sugjeroi ekipi - u dallua në fund të 535 ose në fillim të 536; një tjetër pasoi në vitin 540. Sigl'

Mayewski dhe ekipi i tij ndërdisiplinor vendosën të kërkonin të njëjtat shpërthime në një bërthamë akulli të shpuar në vitin 2013 në akullnajën Colle Gnifetti në Alpet Zvicerane. Bërthama 72 metra e gjatë varros më shumë se 2000 vjet pasoja nga vullkanet, stuhitë e pluhurit të Saharasë dhe aktivitetet njerëzore në qendër të Evropës. Ekipi e deshifroi këtë rekord duke përdorur një metodë të re me rezolucion ultra të lartë, në të cilën një lazer gdhend copa akulli prej 120 mikronësh, që përfaqësojnë vetëm disa ditë ose javë reshje dëbore, përgjatë gjatësisë së bërthamës. Secili prej mostrave - rreth 50,000 nga çdo metër i bërthamës - analizohet për rreth një duzinë elementësh. Qasja i mundësoi ekipit të identifikonte stuhitë, shpërthimet vullkanike dhe ndotjen nga plumbi deri në muajin ose edhe më pak, duke shkuar 2000 vjet më parë, thotë vullkanologu i UM Andrei Kurbatov./CNA.al Burimi: Science.org

Lajmet e fundit nga