LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mashtrim fiskal/ Shakira arrin marrëveshjen me prokurorët spanjollë, tri vite dënim me kusht

20 Nëntor 2023, 12:39, Lifestyle CNA
Mashtrim fiskal/ Shakira arrin marrëveshjen me prokurorët
Shakira duke dalë nga gjykata pas seancës

Shakira ka arritur një marrëveshje me prokurorët spanjollë për të zgjidhur një çështje të mashtrimit fiskal. Ylli kolumbian i popit, Shakira, e ka arritur këtë marrëveshje teksa gjyqi i saj ishte gati të niste.

Këngëtarja është akuzuar për mashtrim tatimor në vlerë prej 14.5 milionë dhe do të gjykohej në një gjykatë të Barcelonës.

Mediat raportojnë se këngëtarja iu përgjigj "po" pyetjes për pranimin e gjashtë akuzave për dështimin për t'i paguar qeverisë spanjolle 14.5 milionë euro (rreth 15.8 milionë dollarë) taksa midis 2012 dhe 2014.

Prokurorët spanjollë kërkuan fillimisht, tetë vite burg dhe gjobë në shifrën 23.8 milionë euro nëse shpallej fajtore.

Shakira, e cila në mënyrë të përsëritur ka mohuar akuzat, vendosi të pranonte marrëveshjen me prokurorët spanjollë duke parë interesin më të mirë të fëmijëve të saj.

Në një reagim të plotë pas pranimit të marrëveshjes Shakira deklaroi:

Gjatë gjithë karrierës sime, unë jam përpjekur gjithmonë të bëj atë që është e drejtë dhe të jap një shembull pozitiv për të tjerët. Kjo shpesh nënkupton marrjen e një hapi shtesë në vendimet financiare të biznesit dhe personale për të siguruar këshillën më të mirë absolute, duke përfshirë kërkimin e këshillave të taksave preminente në botë.

Fatkeqësisht, dhe pavarësisht këtyre përpjekjeve, autoritetet tatimore në Spanjë ndoqën një çështje kundër meje, ashtu siç kanë bërë kundër shumë sportistëve profesionistë dhe individëve të tjerë të profilit të lartë, duke u harxhuar atyre energjinë, kohën dhe qetësinë e atyre njerëzve për vite me radhë.

Ndërsa isha i vendosur të mbroja pafajësinë time në një gjyq që avokatët e mi ishin të bindur se do të kishin vendosur në favorin tim, unë kam marrë vendimin për ta zgjidhur përfundimisht këtë çështje me interesin më të mirë të fëmijëve të mi, të cilët nuk duan të shohin mami sakrifikon mirëqenien e saj personale në këtë luftë.

Më duhet të kapërcej stresin dhe numrin emocional të disa viteve të fundit dhe të fokusohem në gjërat që dua – fëmijët e mi dhe të gjitha mundësitë për t’u rikthyer në karrierën time, duke përfshirë turneun tim të ardhshëm botëror dhe albumin tim të ri. Për të dyja, jam jashtëzakonisht e  emocionuar.” – thuhet në reagimin e gjatë të Shakirës.

Sipas marrëveshjes, Shakira do të marrë një dënim me kusht tre-vjeçar dhe një gjobë prej 7 milionë eurosh (7.6 milionë dollarë).

Gjyqi, i cili do të kishte përfshirë më shumë se 100 dëshmitarë gjatë javëve në vijim, u ndërpre pas vetëm tetë minutash./CNA

Lajmet e fundit nga