LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bardhi ‘hap thesin’/ Pse ndryshoi marrëdhënia me Berishën dhe Bashën

16 Shtator 2023, 17:58, Politikë CNA

Bardhi ‘hap thesin’/ Pse ndryshoi marrëdhënia me

Deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka folur në një intervitë për raportin që ka pasur me Lulzim Bashën dhe se çfarë e bëri të mos e përkrahë më.

Ai thotë se rruga që po ndjek Basha është e gabuar madje ai shprehet se Bashën tashmë e shikon ndryshe nga se e kishte parë më parë.

Gjithashtu Bardhi foli dhe lidhur me bashkëpunimin me bashkëpunimin me Berishën dhe tregoi se sa do ta ndjekë atë në rrugëtimin politik.

Pjesë nga intervista:

Si e komnetoni shprehjen “Gazment Bardhi vrau babin politk”?

“Jo nuk është e vërtetë. Unë të gjitha qëndrimet e mia i kam ndarë me zotin Basha. Unë isha ndër bashkëpunëtorët e tij më të mirë. Por sa kohë që duhet ti qëndroj besnik Bashës, unë kam detyrim të qëndroj besnik ndaj qytetarëve.  Përpara pjesës politike duhet që të ruaj pjesën njerëzore. I gjithë qëndrimi im politik nuk ka të bëjë me karrierën politike të Gazment Bardhit, përndryshe do të kisha zgjedhur një rrugë më të rehatshme. Kam vendosur që në politikë të jem i vërtetë. Rruga që ka ndjekur dhe po  ndjek Basha është e gabuar, nuk e çon PD-në askund. Basha është nxitur të flasë vetëm nga ambicia e tij personale. Unë jam anëtar i Partisë Demokratike. Me ligj Partia Demokratike nuk ka një kryetar sot.”

Çfarë po shihni tek Basha tani?

“Tani shiko një Basha ndryshe nga se unë kisha parë apo përceptuar gjatë gjithë këtyre viteve. Nuk e kuptoj ku do të shkojë Basha. Kam ndjerë keqardhje kur thoshte se do të votoj ligjin për rritjen e pagave për Gjykatën Kushtetuese se kështu do të jenë më të pavarur. Cilës pavarësi do t’i shërbejë basha kur kjo gjykatë legalizon ndërtimet pa leje."

Berisha ka folur për bashkim. A do ta ndjeknit ju Berishën?

“Unë kam më shumë se 1 vit e gjysmë që kam bërë thirrje për të stopuar konfliktin dhe për të bërë të mundur bashkimin. Unë kam thënë që do të bëj gjithçka për të unifikuar opozitën në parlament. Ne do të vazhdojmë mbledhjen me 59 deputetë. Aty është I ftuar dhe Basha.”, tha Bardhi."

Berisha ka bërë thirrje për protesta. Do t’i bashkoheshit protestës së Berishë?

“Unë I bashkohem çdo proteste që është lkundër Edi Ramës. Ka nevojë për protesta kundër keqqeverisjes. Nuk kemi rakorduar aksione politike, do të ketë nevojë, por çdo reagim qytetar është I shëndetshëm për qeverinë./ CNA

Lajmet e fundit nga