LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fjetja me kafshët tuaja shtëpiake/ Rreziqet dhe përfitimet që sjell

18 Shtator 2023, 16:18, Shëndeti CNA

Fjetja me kafshët tuaja shtëpiake/ Rreziqet dhe përfitimet

Të flesh me qenin, macen ose kafshët shtëpiake është një zakon i lashtë, pasi njerëzit dhe kafshët kanë përfituar nga shoqëria e njëri-tjetrit, mbi të gjitha për të luftuar të ftohtin.

Megjithatë, përfitimet e fjetjes me kafshën tuaj shtëpiake shkojnë përtej përpjekjes për të mbajtur një temperaturë ideale të trupit.

Në fakt, afërsia me kafshët shtëpiake duket se ka edhe përfitime përveç rreziqeve shëndetësore që mund të sjellë.

Përfitimet e gjumit me qenin, macen ose kafshën tuaj shtëpiake

Ndjenja e tyre afër gjatë natës është terapeutike: prania e një qeni ose mace, në fakt, mund të zvogëlojë nivelet e kortizolit, hormoni i stresit, dhe të gjenerojë një ndjenjë mirëqenieje dhe relaksi. 

Fjetja me ta gjithashtu të jep ndjesinë e mbrojtjes, sigurisë dhe qetësisë.

Qentë i shohin pronarët e tyre si qenie që duhen dashur dhe mbrojtur. Ndërsa për macet ndarja e shtratit është për rehati dhe ngrohtësi. Sa për zvarranikët, është më mirë të shmangen.

Rreziqet e fjetjes me kafshët shtëpiake

Parazitët dhe pleshtat janë një nga shqetësimet që mund t'ju sjellin kafshët tuaja shtëpiake, ndaj është e mira që herë pas here të përdorni pesticide dhe të pastroni parazitët nga trupi i kafshëve tuaja shtëpiake. Gjthashtu duhet t’i kontrolloni ato edhe për praninë e mundshme të rriqrave.

Një tjetër rrezik janë sëmundjet nëpërmjet frymëmarrjes. Duhet të dërgoni gjithmonë kafshët tuaja shtëpiake te një veteriner dhe t’i kryeni atyre vizitat apo analizat e nevojshme./ CNA

15:30 Shëndeti Ilir Allkja

Zhurma rreth glutenit

Një pacient, të cilin po e këshilloja të shmangte ushqimet...

Lajmet e fundit nga