LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Italia dhe Çekia kualifikohen në Europian, Maqedonia e Veriut shtang Anglinë

20 Nëntor 2023, 22:51, Sport CNA
Italia dhe Çekia kualifikohen në Europian, Maqedonia e Veriut shtang

Kualifikueset e Europianit luajtën ndeshjet e fundit të grupeve, me shumë skuadra që zbuluan fatet e tyre për sa i përket kualifikimit.

Përveç Shqipërisë, në fushë në Grupin E zbritën dhe Republika Çeke me Moldavinë. Çekëve triumfuan me rezultatin e pastër 3-0 duke vulosur kualifikimin.


Një tjetër duel që u prit me interes ishte ai i Grupit C mes Ukrainës dhe Italisë, të cilat janë të dyja me pikë të barabarta. “Axurrëve” u mjaftoi vetëm një barazim, duke siguruar mes vuajtjesh kualifikimin.

Kualifikimi u luajt edhe në Ljubljana mes Sllovenisë dhe Kazakistanit, e vlefshme për Grupin H, ishin Sllovenët atë që triumfuan me rezultatin 2-1, duke festuar.


Për sa i përket rezultateve të tjera. Irlanda e Veriut, Finlanda arritën të triumfonin, ndërkohë Maqedonia e Veriut i rrëmbeu një barazim prestigji Anglisë.

REZULTATET:

GRUPI C

UKRAINË – ITALI 0-0

MAQEDONI E VERIUT – ANGLI 1-1

GRUPI E

SHQIPËRI – ISHUJT FAROE 0-0

REPUBLIKË ÇEKE – MOLDAVI 3-0

GRUPI H

IRLANDË E VERIUT – DANIMARKË 2-0

SAN MARINO – FINLANDË 0-2

SLLOVENI – KAZAKISTAN 2-1

Lajmet e fundit nga