LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Musk “godet” sërish/ Fitore e “Tesla”-s në karikimin e automjeteve elektrike

16 Qershor 2023, 18:24, Tech CNA
Musk “godet” sërish/ Fitore e “Tesla”-s në
Multimiliarderi Elon Musk

Multimiliarderi Elon Musk po merr përsipër një industri tjetër dhe po “kërcënon” të ardhmen e një prej politikave klimatike më të ndjekura të Presidentit Joe Biden.

Marrëveshjet e papritura që “Ford” dhe “General Motors” kanë shpallur me Musk nënkuptojnë se dy nga prodhuesit më të mëdhenj të automjeteve në vend do të mbështeten në teknologjinë e karikimit të “Tesla”-s për automjetet e tyre elektrike, duke e shtyrë industrinë drejt një standardi de-facto në Shtetet e Bashkuara, raporton "Politico".

Por vetëm katër muaj më parë, administrata Biden miratoi një teknologji rivale tarifimi kur vendosi rregullat për kompanitë që kërkojnë akses në 7.5 miliardë dollarë në financimin e infrastrukturës federale.

Vjeshtën e kaluar, “Tesla” nxori në treg makinat elektrike, duke sjellë teknologjinë e saj të karikimit dhe madje duke e ripagëzuar atë si "Standardi i Karikimit të Amerikës së Veriut" në një përpjekje për ta bërë atë teknologjinë dominuese amerikane. “Tesla” nuk iu përgjigj një kërkese për koment mbi këtë histori./ CNA.al

08:25 Tech

Art nga robotët

Me ndihmën e algoritmeve dhe të inteligjencës artificiale ...

Lajmet e fundit nga