LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Musk u thotë "lamtumirë zogjve", vendos ta ndryshojë logon e "Twitter"-it

23 Korrik 2023, 13:43, Tech CNA

Musk u thotë "lamtumirë zogjve", vendos ta ndryshojë

Pronari i rrjetit social "Twitter", Elon Musk, ka thënë të dielën se po mendon ta ndryshojë logon e platformës, duke shkruar: “Së shpejti do t’i themi lamtumirë markës 'Twitter' dhe, gradualisht, të gjithë zogjve”.

Në një postim në "Twitter" në orët e para të së dielës, miliarderi ka shtuar: “Nëse një logo mjaftueshëm e mirë me X publikohet sonte, do ta përdorim në mbarë botën që nesër”.

Musk ka publikuar një pamje të një iksi duke ndriçuar, dhe më pas në një audiobisedë në "Twitter Space" është përgjigjur me “po”, kur është pyetur nëse logoja e "Twitter"-it do të ndryshojë.

“Kjo është dashur të ndodhë shumë kohë më parë”, është shprehur ai, raporton Reuters.

Nën udhëheqjen e trazuar të Muskut, që kur e bleu "Twitter"-in në tetorin e vitit të kaluar, kompania e ka ndryshuar emrin e biznesit në X Corp, duke pasqyruar vizionin e miliarderit për të krijuar një “superaplikacion”, sikurse WeChat i Kinës.

Uebsajti i "Twitter"-it thotë se logoja e rrjetit, që paraqet një zog të kaltër, “është pasuria jonë më e njohur”.

“Prandaj e mbrojmë aq fort”, thuhet më tej aty.

Zogu është zëvendësuar përkohësisht në prill nga qeni Shiba Inu i kriptovalutës Dogecoin, duke nxitur rritjen e vlerës së saj në treg.

Kompania është përballur me kritika të gjera nga përdoruesit dhe nga profesionistët e marketingut, kur Musk njoftoi në fillim të këtij muaji se "Twitter" do të kufizonte se sa “cicërima” në ditë do të mund t’i lexonin përdoruesit. Kufizimet ndihmuan në rritjen e rrjetit rival, Threads, në pronësi të Meta Platforms, i cili regjistroi 100 milionë përdorues brenda pesë ditëve pas lëshimit për përdorim të gjerë.

Telashi më i fundit i "Twitter"-it ishte një padi e paraqitur të martën, që pretendon se kompania u ka borxh të paktën 500 milionë dollarë ish-punonjësve të saj, pas largimit të tyre nga puna.

Që kur Musk e bleu "Twitter"-in, kompania ka larguar nga puna pothuajse gjysmën e punonjësve të saj, për të reduktuar kostot./ CNA

Lajmet e fundit nga