LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prodhuesi i iPhone kërkon falje pas protestave të mëdha në fabrikën në Kinë

24 Nëntor 2022, 09:24, Tech CNA
Prodhuesi i iPhone kërkon falje pas protestave të mëdha në
Foto ilustruese

Furnizuesi i Apple, Foxconn, ka kërkuar falje për një "gabim teknik" në sistemet e saj të pagesave, një ditë pasi fabrika e saj e iPhone në Kinë u trondit nga protestat.

Videot tregonin qindra punëtorë që marshonin në fabrikën më të madhe në botë të iPhone në qytetin e Zhengzhou, me ankesa për kufizimet Covid dhe pretendime për paga të vonuara.

Ata që transmetonin drejtpërdrejt protestat thanë se punëtorët u rrahën nga policia. Një punonjës i Foxconn tha për "BBC" se situata ishte zgjidhur që atëherë.

Muajin e kaluar, rastet në rritje të COVID-it bënë që fabrika të mbyllej, duke bërë që disa punëtorë të punonin nga shtëpia.

Të enjten, Foxconn lëshoi ??një deklaratë duke thënë se një "gabim teknik ndodhi gjatë procesit të hyrjes", duke shtuar se pagesa e rekrutëve të rinj ishte "e njëjtë me atë të rënë dakord në posterat zyrtarë të rekrutimit".

Firma tha se ishte në komunikim të vazhdueshëm me punonjësit e prekur për pagat dhe shpërblimet dhe po bënte çmos "për të zgjidhur në mënyrë aktive shqetësimet dhe kërkesat e arsyeshme të punonjësve".

Fabrika e Zhengzhou punëson më shumë se 200,000 njerëz, duke prodhuar pajisje Apple duke përfshirë iPhone 14 Pro dhe Pro Max.

Më vete të enjten, autoritetet urdhëruan qytetin të futej në izolim, duke thënë se njerëzit nuk do të mund të largoheshin nga zona nëse nuk kishin një test negativ COVID, duke prekur më shumë se gjashtë milionë njerëz në qytet.

Ajo erdhi pasi Kina regjistroi numrin e saj më të lartë të rasteve të përditshme me COVID që nga fillimi i pandemisë, me vendin duke parë një valë shpërthimesh me disa qytete të mëdha si Pekini dhe Guangzhou të prekura.

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka bërë thirrje Kinës që të rikalibrojë strategjinë e saj zero-COVID ndërsa rritja e saj ekonomike tkurret.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë ka parë rënien e produktit të saj të brendshëm bruto (PBB) me 2.6% në tre muajt deri në fund të qershorit nga tremujori i mëparshëm.

"Megjithëse strategjia zero-COVID është bërë më e shkathët me kalimin e kohës, kombinimi i varianteve më ngjitëse të Covid dhe boshllëqeve të vazhdueshme në vaksinime kanë çuar në nevojën për bllokime më të shpeshta, duke rënduar mbi konsumin dhe investimet private, duke përfshirë edhe strehimin," tha FMN.

Organizata financiare globale i bëri thirrje gjithashtu Pekinit të vaksinojë më shumë njerëz dhe të ofrojë lehtësim të mëtejshëm për sektorin e tij të pronës të goditur nga kriza.

Megjithatë, disa analistë besojnë se udhëzimet e FMN-së nuk do ta bindin Kinën të ndryshojë politikat e saj.

“Duke pasur parasysh se Kina nuk ka gjasa të shkojë tek FMN-ja për ndihmë, nuk ka shumë rëndësi nëse ata i kushtojnë vëmendje kësaj deklarate apo jo”, tha për "BBC", Simon Baptist, kryeekonomist global i Njësisë së Inteligjencës Economist./ CNA.al

Lajmet e fundit nga