LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cila është mënyra më e mirë për të hequr qafe rrathët e zinj poshtë syve?

23 Nëntor 2022, 16:56, Trending CNA
Cila është mënyra më e mirë për të hequr qafe
Foto ilustruese

1. Bëni një gjumë cilësor

Filloni duke punuar në rutinën tuaj të gjumit ku mundeni. Kjo mund të përfshijë vendosjen e një orari më të hershëm dhe më të rregullt të gjumit dhe shmangien e kafeinës në mbrëmje.

2.Hidratimi

Hidratimi jo vetëm që do të largojë toksinat si kripa (e cila është e lidhur me shkaktimin e qeskave të syve), por gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut dhe zbut lëkurën e dehidratuar, e cila mund të duket më e hollë dhe e brishtë. “Lëkura e hidratuar është e shëndoshë dhe për këtë arsye krijon më shumë volum, duke i bërë rrathët e errët më pak të dukshëm”, thotë Dr Zamani.

3. Investoni në një krem ??për sytë me retinol

Ne të gjithë e njohim retinolin për aftësitë e tij mbresëlënëse kundër plakjes, por sipas facialistes klinike Kate Kerr , përbërësi standard i arit mund të jetë gjithashtu një dhuratë nga perëndia kur bëhet fjalë për trajtimin e rrathëve të errët.

“Një serum sysh me retinol është i nevojshëm për të ndihmuar në stabilizimin e melanociteve (qelizat që formojnë pigment në lëkurë që kontribuojnë në rrathët e errët) në mënyrë që të parandalohet hiperpigmentimi. Gjithashtu trash dermën, përmirëson strukturën, zbut linjat dhe rrudhat dhe fsheh tonet e purpurta të lëkurës”, thotë ajo. Ne rekomandojmë serumin e syve për rinovimin e të rinjve Murad Retinol .

4. Përfshini kafeinë në kujdesin e lëkurës tuaj

Kafeina jo vetëm që na ndihmon të ndihemi më të zgjuar, por mund të na ndihmojë gjithashtu të dukemi më të zgjuar. Kur aplikohet në lëkurë, kafeina inkurajon vazokonstriksionin (shtrëngimin e enëve të gjakut nën sytë tanë), gjë që mund të çojë në reduktimin e ënjtjes.

5. Ftohni zonën poshtë syve

Temperaturat e ftohta heqin ënjtjen dhe nisin qarkullimin, i cili, nga ana tjetër, largon toksinat që kontribuojnë në pamjen e lëkurës së zezë.

 "Më shumë gjak i pasur me lëndë ushqyese do të thotë që toksinat largohen dhe mbajtja e ujit zvogëlohet, duke e lënë lëkurën të duket më e shëndoshë dhe më rrezatuese brenda pak minutash," thotë Ada Ooi, facialiste dhe themeluese e 001 Skincare.

6. Kontrolloni dietën tuaj

Një regjim i pasur me vitamina për kujdesin e lëkurës është gjithmonë një ide e mirë, por ka disa vitamina që mund të jenë të dobishme për lëkurën rreth syve tuaj.

“Unë rekomandoj gjithmonë një serum që është i pasur me vitaminë C për klientët me rrathë të errët”, thotë Kate. “Ai ofron mbrojtje të fuqishme antioksiduese që lufton dëmtimin e radikaleve të lira të shkaktuara nga stresi, i cili mund të rezultojë në hiperpigmentim,” vazhdon ajo.

Për sa i përket mangësive në dietën tuaj, rrathët e zinj janë lidhur me mungesën e vitaminës B12. Provoni të përfshini më shumë peshk ,vezë dhe qumësht nëse ju mungon kjo vitaminë, ose provoni një shtesë diete .

 7. Ju mund të konsideroni filler

Nëse keni provuar çdo ilaç në shtëpi, por nuk keni ndjerë një ndryshim të dukshëm, mund të ia vlen të merrni parasysh mbushësin . Mund të jetë një trajtim i sigurt dhe efektiv kur është në duart e një profesionisti të kualifikuar dhe të ditur.

8. Ndriçoni zonën me highlighter

Sipas MAC Senior Artist, Debbie Finnegan, pak shkëlqim shkon shumë kur bëhet fjalë për mbulimin e rrathëve të errët. “Nëse keni një zbardhje delikate nën sy dhe keni nevojë vetëm për një prekje ndriçimi, provoni të shtoni një theksues si MAC Prep + Prime Highlighter në rutinën tuaj normale të lëkurës,” thotë Debbie.

9. Korrektori

Për ata që janë gjenetikisht të predispozuar ndaj qeseve “blu”, fshehja dhe korrigjimi i ngjyrave është një strategji e besueshme.

10. Mos harroni të mbani SPF rreth syve

Nën sy mund të mos jetë vendi i parë që mendoni për SPF, por është një gjë e domosdoshme nëse doni të mbroni lëkurën delikate nga rrezet UV dhe të shmangni hiperpigmentimin. Për lehtësi, zgjidhni një krem ??për sytë që përmban oksid zinku ose dioksid titani me një SPF30 ose më lart, pasi të dy kremrat kundër diellit janë mjaft të butë për t'u përdorur rreth syve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga